Iškvietimas į namus Registracija internetu
lt

Kačių dantys

Suaugusios katės turi 30 nuolatinių dantų – 16 viršutiniame žandikaulyje ir 14 apatiniame. Katės yra plėšrūnės, kurios savo dantimis geba plėšyti net ir gana didelius mėsos gabalus, tačiau namuose gyvenančių kačių mityba neretai apsiriboja sauso maisto granulėmis arba katėms skirtais konservais. Maždaug 70 procentų 3 metų sulaukusių kačių jau kenčia nuo tam tikrų dantų ir dantenų problemų, todėl šeimininkams svarbu stebėti, ar augintinei nepasireiškia tam tikros dantų ir dantenų ligos, dėl kurių katei skauda dantis (augintinė gali atsisakyti ėsti, tapti apatiška, ir t.t.)

Kačių dantų valymas, higiena, priežiūra

Katės dantų priežiūra yra svarbi nuo pat pirmųjų dienų, kada augintinė atsiduria jūsų namuose. Pirmiausia svarbu įvertinti, ar katinų pieniniai dantys pasikeičia tinkamai. Vėliau šeimininkams svarbu stebėti, ar ant dantų neatsiranda apnašų ir akmenų, ar nesiformuoja katės dantenų uždegimas, ar katės dantys krenta, ir t.t.

Veterinarijos klinikoje

Veterinarijos klinikoje gydytojas gali parodyti, kaip tinkamai valyti katės dantis, todėl tai gali padėti išvengti įvairių susirgimų. Nors kačių augintojai į kliniką kreipiasi tik tada, kai pastebimos tam tikros kačių burnos ligos, tačiau reikėtų nepamiršti, kad prevencija visuomet yra pats geriausias gydymo būdas, todėl pasistenkite užkirsti kelią galimiems susirgimams.

Kačių dantų valymas 

Kačių dantų valymas atliekamas naudojant ultragarso aparatą. Prieš šią procedūrą katei taikoma narkozė, todėl tai jūsų augintiniui leidžia išvengti nemalonių pojūčių. Prieš šią procedūrą patartina atlikti kraujo tyrimą, o likus 12 valandų iki burnos higienos patartina katės nešerti (likus 2 valandoms iki narkozės taip pat neduokite lakti vandens). Jei katinui nulūžo dantis (ar yra smarkiai pažeistų dantų), atliekant burnos higieną gali būti pašalinami pažeisti dantys.

Namuose

Katino dantys turi būti prižiūrimi reguliariai. Kelis kartus per savaitę (dar geriau – kasdien) būtina naudoti kačių dantims skirtas priežiūros priemones, kurios padeda nuvalyti besiformuojančias apnašas. Gali būti pasirenkama kačių dantų pasta, kuria dantis galima valyti specialiu šepetėliu ar sterilios marlės gabaliuku. Taip pat prekyboje galima rasti specialių dantų valymui skirtų gelių, servetėlių, valymo putų, ir t.t.

Kačių dantų kritimas

Ar krenta katėms dantys? Tikrai taip. Pirmiausia iškrenta pieniniai dantys, kuriuos pakeičia nuolatiniai, o katei senstant vis labiau nusidėvi kapliai – būtent jie dažniausiai iškrenta pirmieji. Prieškrūminiai ir krūminiai dantys dažniausiai išsilaiko iki 20 metų, tačiau dėl nevisavertės mitybos ar dėl netinkamos dantų priežiūros gali iškristi anksčiau. Ankstyvo kačių dantų netekimo bus galima išvengti, jei naudosite specialias kačių dantims skirtas priemones ir užtikrinsite visavertę augintinės mitybą.

Katei kliba dantys

Kačiukų dantys įprastai pasikeičia be komplikacijų. Pieninių dantų keitimosi laikotarpiu vertėtų dažniau apžiūrėti kačiuko burnos ertmę, o klibančių dantų nebandyti rauti savarankiškai. Jei pieniniai dantys pernelyg ilgai neiškrenta, o šalia jų jau formuojasi nuolatiniai dantys, kurie auga kreivai, vertėtų apsilankyti veterinarijos klinikoje. Jei dantys kliba suaugusiai katei, tai gali būti įvairių ligų požymis, todėl nereikėtų delsti ir apsilankyti veterinarijos klinikoje.

Katei dygsta dantys

Kai katei dygsta dantys, ji gali būti irzloka ir nerami. Tai – visiškai natūralu, todėl dažniausiai tereikia šiek tiek palaukti, kol katės pieniniai dantys bus pakeisti nuolatiniais. Šeimininkams svarbu stebėti, ar katinams krenta dantys, ir iškritusius pieninius dantis sėkmingai pakeičia nuolatiniai. Šiuo laikotarpiu katė gali mažiau ėsti, arba priešingai – kramtyti visus namuose esančius daiktus. Kartais galima pastebėti dantenų kraujavimą ar patinimą: tokiu atveju vertėtų nuvykti į veterinarijos kliniką, kurioje bus nustatyta, ar katė neserga dantenų ligomis (dantų keitimosi laikotarpiu gali būti diagnozuojamas lengvos formos gingivitas).

Kačių dantų ligos

Odontologinėje praktikoje dažniausiai diagnozuojamos šios kačių dantų ligos:

  • Gingivitas – tai minkštųjų audinių uždegimas, kuris pasireiškia dantenų paraudimu, patinimu ir kraujavimu jas prilietus. Jei liga nėra gydoma, katė gali netekti dantų, todėl būtina laiku sureaguoti į pastebėtus simptomus. Kačių gingivitas gydomas atliekant burnos higieną ir naudojant dantų priežiūros priemones namuose;
  • Stomatitas gali išsivystyti dėl burnos gleivinės traumų, per karšto ar per šalto maisto, dėl cheminių medžiagų pateikimo į burną, ir t.t. Taip pat stomatitas gali būti rimtų ligų simptomas (jis būdingas sergant leukemija, imunodeficito virusu ar inkstų nepakankamumu). Stomatitas pasireiškia dantenų patinimu ir paraudimu, opų susidarymu (ypač krūminių dantų srityje), taip pat katė gali būti nusilpusi ar net agresyvi;
  • Dantų traumos gali būti patiriamos katei iššokus pro atvirą langą, patekus po automobilio ratais, ir t.t. Pažeidimo laipsnis priklauso nuo smūgio stiprumo, tačiau dažnais atvejais pažeistus dantis tenka išrauti;
  • Lėtinis gingivostomatitas – tai minkštųjų audinių išopėjimas, kuris gali pasireikšti ankstyvame kačiuko amžiuje, kalantis pieniniams dantims ir sulaukus maždaug 7 metų amžiaus. Nors šios ligos priežastys dar nėra pakankamai gerai ištirtos, tačiau pastebėta, kad lėtinis gingivostomatitas dažniausiai diagnozuojamas Siamo veislės katėms ir Meino meškėnams;
  • Dantų rezorbcija – tai liga, pasireiškianti progresuojančiu dantų medžiagos praradimu. Dantų rezorbcija dažniausiai diagnozuojama vyresnio amžiaus katėms, tačiau ši liga dažniausiai pastebima vėlyvose stadijose, kuomet dantų pažeidimai matomi plika akimi.

Kačių parodontozė

  • Kačių parodontozė – tai viena dažniausiai katėms diagnozuojamų ligų, kurios priežastys dažniausiai yra šios:
  • Virškinimo trakto ligos (periodonto ligos yra organizmo sutrikimų pasekmė);
  • Burnos gleivinės traumos;
  • Vitaminų ir mineralų trūkumas;
  • Uždegiminiai procesai (parodontozę gali sukelti stomatitas arba gingivitas).

Parodontozės eiga skirstoma į kelis etapus: iš pradžių gali būti pastebimas dantenų paraudimas ir patinimas, o vėliau atliekant rentgenogramą galima pastebėti dantų audinių pokyčius. Gydymas visuomet priklauso nuo to, kiek liga yra pažengusi: pirmose ligos stadijose gali pakakti atlikti burnos higieną ir taikyti prevencines priemones, kurios padės apsisaugoti nuo ligos progresavimo, o vėlesnėse stadijose gali tekti pašalinti pažeistus dantis.

Kačių dantų akmenys

Dantų akmenys susidaro vykstant bakterinių apnašų mineralizacijai. Pirmiausia kačių dantų akmenys atsiranda ant krūminių ir prieškrūminių dantų, o vėliau – ir ant likusiųjų. Virš dantenų susidarę dantų akmenys dirgina katės dantenas ir tai gali sukelti gingivitą. Jei akmenų kiekis yra labai didelis, sukeltas uždegimas gali būti kur kas rimtesnis, todėl tai lemia dantų paslankumą ar net kritimą. Pastebėjus, kad ant katės dantų atsirado akmenų, delsti tikrai nereikėtų: užregistruokite savo augintinę burnos higienos procedūrai, o vėliau pasirūpinkite, kad dantų akmenų neatsirastų pakartotinai.
 

DUK

Kada katinui keičiasi dantys?

Katinų dantys keičiasi sulaukus 3-6 mėnesių amžiaus.

Kodėl nekrenta katei pieniniai dantys? Ką daryti?

Pastebėti, ar katinui krenta dantys, galima gana paprastai. Jei kasdien apžiūrėsite augintinio burnos ertmę, tikrai pamatysite, kad trūksta bent vieno ar kelių pieninių dantų. Dantų keitimosi procesas įprastai įvyksta natūraliai, ir tam neprireikia jokių šeimininko intervencijų.

Kiek kainuoja kačių dantų akmenų valymas?

Katės dantų valymas įprastai atliekamas taikant narkozę, todėl kaina skaičiuojama pagal augintinio svorį. Taip pat nustatytiems įkainiams gali turėti įtakos papildomos procedūros (katės dantų taisymas ar rovimas).

Dirbame visą parą!

Pavilnyje: +370 612 88788

pavilnys@8drambliai.lt

Dirbame kasdien

Antakalnyje: +370 612 88788

antakalnis@8drambliai.lt

Dirbame kasdien

Pilaitėje: +370 612 88788

pilaite@8drambliai.lt

Dirbame kasdien

Naujamiestyje: +370 612 88788

naujamiestis@8drambliai.lt

Dirbame visą parą!

Pavilnyje: +370 612 88788

Dirbame kasdien

Antakalnyje: +370 612 88788

Dirbame kasdien

Pilaitėje: +370 612 88788

Dirbame kasdien

Naujamiestyje: +370 612 88788

Registracija internetu

Svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politika.

Skambinti Registruotis