Kačių skiepai, vakcinacija: ką svarbu žinoti kiekvienam šeimininkui?
Daugelis šeimininkų jau yra susipažinę, jog katėms skiepai yra be galo svarbūs ir būtini. Žinoma, pagrinde tai yra reikalinga dėl to, jog katė būtų apsaugota nuo pavojingų, o kartais net ir mirtimi pasibaigiančių ligų, tačiau be to, vakcinuoti savo augintinį taip pat turite ir tais atvejais, jeigu norėtumėte kartu su juo keliauti po Europos Sąjungai priklausiančias šalis. Taigi, jei dar kyla klausimų dėl kačių skiepų, čia pateiksime visą pagrindinę informaciją, kurią reikia žinoti kiekvienam, auginančiam katę.
Kodėl reikalingi skiepai katėms?
Jei dvejojate dėl kačių vakcinacijos ir išvis nežinote, kam to reikia, reiktų suprasti, jog tai – vienas geriausių darbų, ką gali padaryti atsakingas augintinio savininkas. Net jei jūsų katė visą laiką praleidžia namuose, vis tiek skiepai yra reikalingi, kadangi jie padeda užkirsti kelią įvairiems susirgimams. Iš tiesų kačių skiepijimas yra laikoma svarbi profilaktinė katės sveikatos priežiūros dalis. Taip yra dėl to, nes ir patalpose gyvenančios katės gali užsikrėsti rimtomis ir net mirtinomis ligomis, kadangi daugelis ligų užkratų yra tiesiog ore. Nevakcinuotai katei pavojus gali kilti tuomet, kai jūs atidarysite savo namų langą, keliausite pas veterinarą ar pasisvečiuoti priimsite dar ne iki galo paskiepytą katę.
Naudodamiesi šiuolaikinėmis vakcinomis, galėsite būti užtikrinti, jog jūsų katė bus apsaugota nuo tam tikrų pavojingų ligų. Negana to, kačių skiepai apsaugo ne tik jūsų augintinio sveikatą ir potencialiai jos gyvybę, bet ir jus finansiškai. Jei jūsų katė užsikrečia liga, kurios būtumėte galėję išvengti paprasta vakcina, dažniausiai gydymas būna itin brangus ir sudėtingas.
Privalomi skiepai katėms
Vakcinos gali būti skirstomos į būtinąsias arba dar kitaip pagrindines ir papildomas. Būtinieji arba privalomi skiepai katėms yra nuo: kačių maro, pasiutligės, virusinio rinotracheito ir kalicivirozės. Jais vakcinuoti savo augintinius yra būtina, nepriklausomai nuo to, ar jie gyvena tik patalpose, ar mėgsta būti ir lauke. Tiesa, įstatymiškai yra privaloma tik vakcina nuo pasiutligės, tačiau ir kitos ligos gali būti itin pavojingos katei, jei nuo jų neapsisaugosite. Dėl šios priežasties aptarkime kiekvieną iš šių ligų atskirai, nuo ko skiepijamos katės:
Kačių maras arba panleukopenija – yra virusinė liga, pavojinga kačiukams ir suaugusioms katėms. Ji pasižymi tokiais simptomais kaip vėmimu, karščiavimu, viduriavimu, dehidratacija bei depresija. Be viso to, gyvūnas, užsikrėtęs šia liga gali ir mirti. Taip atsitinka dėl to, nes virusas sunaikina eritrocitus, kovojančius su infekcija. Tokiu būdu katės imuninė sistema tampa nebeveikianti.
Pasiutligė – virusinė liga, sukelianti galvos ir stuburo smegenų uždegimą. Pasiutlige yra itin lengva užsikrėsti, kadangi ji yra perduodama per seiles, vadinasi, galima užsikrėsti kitam gyvūnui įkandus ar tiesiog lyžtelėjus. Labai svarbu nuo jos paskiepyti savo augintinį, kadangi ji – mirtina. Pasiutligę galima atpažinti , jei padidėja gyvūno jautrumas šviesai, garsui, lietimui, jis daug seilėjasi, pakinta jo eisena, atsiranda raumenų traukuliai, išsivysto raumenų silpnumas ir paralyžius.
Virusinis rinotracheitas – taip pat virusinė kačių liga, dažniausiai pasireiškianti ir pavojingiausia jauniems kačiukams. Šią liga sukelia I tipo herpes virusas, patenkantis į gyvūno organizmą per burną, nosį ir akių gleivinę. Rinotracheito požymiai: čiaudėjimas, kosėjimas, pūlingos ar net kraujingos išskyros iš nosies ar akių, pakilusi temperatūra, apatija, apetito stoka. Nepradėjus tinkamo gydymo, liga gali komplikuotis iki plaučių uždegimo ar net regėjimo netekimu, atsirandančio dėl ragenos edemos ar opos.
Kalicivirozė – virusinė liga, pažeidžianti katės viršutinius kvėpavimo takus, akis, burnos ertmę. Ja galima užsikrėsti tiesioginio kontakto metu su sergančiu gyvūnu per seiles. Kalicivirozę galima atpažinti iš atsiradusios slogos, apetito stokos, apatijos ir vangumo, pūlingų išskyrų iš nosies ar akių, žaizdelių ant liežuvio.
Visos šios ligos jūsų katei gali būti tikrai pavojingos, tad geriau pasirūpinkite savo augintiniu iš anksto. Patogu tai, jog dažnai katės yra skiepijamos kombinuota vakcina nuo kelių ligų, tad jūsų augintiniui tikrai nereikės daug kankintis.
Papildomi skiepai katėms
Kaip yra kačių privalomi skiepai, taip yra ir papildomi, rekomenduojami katės skiepai. Jais augintinis gali būti vakcinuojamas nuo chlamidiozės, leukemijos, bordateliozės bei kitų katėms būdingų ligų. Įprastai jos nėra tokios paplitusios, kaip aukščiau minėtos ligos, tačiau jei katė dažnai būna aplinkoje, kur daug kitų kačių, pavyzdžiui, prieglaudoje, vakcinuotis nuo jų taip pat gali būti išties labai naudinga.
Ką žinoti prieš skiepijant katiną?
Visų pirmiausia, reikėtų žinoti, jog prieš skiepus būtina pasirūpinti mažų kačiukų ar suaugusių kačių nukirminimu, kadangi įvairūs parazitai slopina gyvūno imunitetą, dėl ko gali nesusidaryti reikiama apsauga ir imunitetas nuo atitinkamų infekcijų. Visa tai atliktą vakcinacijos procedūrą gali paversti visiškai beverte, tad kad to pavyktų išvengti, rekomenduojama, likus 1 – 2 savaitėms iki pirmosios vakcinacijos nukirminti savo augintinį. Šiam tikslui galite naudoti vaistus – tabletes nuo kirminų, specialias pastas, geriamąsias suspensijas ar lašiukai, kurie gali būti lašinami ant augintinio kailio.
Be viso to, reiktų žinoti ir keletą patarimų, padėsiančių nesukelti augintiniui papildomo streso. Turėkite omenyje, jog jūsų katė tikrai jaus nerimą, jei tai matys ir jumyse. Skubėjimas, grubus, nervingas kalbėjimas su augintiniu gali jam greitai sukelti stresą, todėl pasistenkite savo balsą išlaikyti švelnų, ramų bei pasilikite daugiau laiko nuvykimui į veterinarijos kliniką.
Taip pat galite iš anksto po truputį pratinti savo augintinį prie trumpų pasivažinėjimų po apylinkes, o po to apdovanokite jį skanėstais. Negana to, įsitikinkite, jog automobilyje jūsų katė jaustųsi patogiai: įsigykite specialų narvelį ar nešyklę, pritaikytą kelionėms, bei įjunkite raminančią muziką, kuri dažnai turi teigiamą poveikį augintiniams.
Veiksminga gali būti ir tai, jei vakcinacijos dieną savo katei duosite lengvą maistą, mažesnėmis porcijomis. Tuomet skiepų metu veterinaras galės panaudoti skanėstus katėms, kurie irgi dažnai nuramina gyvūną ar net psichologiškai ją apgauna taip, kad dūris net nebūna pastebėtas.
Kačiukų vakcinacija
Jauniems kačiukams vakcinacija yra tiesiog būtina, kadangi kai jie yra dar labai maži, jie yra labiau linkę užsikrėsti sunkiomis ar net mirtinomis infekcijomis. Nors iš pirmo žvilgsnio, gali pasirodyti, jog vakcinų reikės tikrai daug jūsų augintiniui, tačiau tai padaryti – tikrai verta, kadangi šie skiepai kačiukams sukurs reikiamą imunitetą visam likusiam gyvenimui. Be to, turėkite galvoje, jog jei mažą kačiuką pasiėmėte iš prieglaudos, ten dirbantys personalas turėtų patikslinti, ar kačiukas jau buvo vakcinuotas. Dažniausiai ši procedūra yra atliekama dar prieš mažyliams iškeliaujant į naujus namus.
Kaip vyksta kačių vakcinacija?
Katinų skiepai, suleisti į gyvūno organizmą, sukelia natūralų jo imuninį atsaką į ligą. Dažnai tai yra pasiekiama paveikus katę nedideliu bakterijų ar viruso, įprastai neaktyvios būsenos, kiekiu, dėl kurio augintinis ne suserga, o tik susikuria imunitetą atitinkamai ligai. Tokiu būdu imuninė sistema reaguoja į virusų ar bakterijų antigenus bei pradeda gaminti atitinkamus antikūnus, kurie sugeba sustabdyti ligą jai dar neišplitus. Ateityje, į katino organizmą patekus tam pačiam virusui ar bakterijai, kūnas iš karto sureaguos, atpažins ligos sukėlėją ir nuo jo apsisaugos.
Katinas po skiepo: elgesys ir simptomai
Nors žymiai didesnė tikimybė, jog po vakcinacijos jūsų katei nepasireikš jokia alerginė reakcija ir ji jausis taip pat gerai, kaip įprastai, visgi reiktų žinoti, kad kartais taip nutikti gali. Alerginė reakcija į vakciną katėms gali būti lengva, vidutinio sunkumo ir sunki bei gali pasireikšti per kelias valandas po skiepo. Lengviems simptomams yra priskiriamas karščiavimas, apetito praradimas, patinimas ar paraudimas injekcijos vietoje, laikinas šlubavimas, laikinas sąnarių skausmas, čiaudėjimas ar mažas aktyvumas. Vidutinio sunkumo alerginės reakcijos požymiai yra šie: dilgėlinė, niežulys, kaklo, akių ir/arba lūpų patinimas, paraudimas, stipresnis karščiavimas. Ir galiausiai sunkūs simptomai pasireiškia kvėpavimo sutrikimais, viduriavimu, vėmimu, kraujospūdžio sumažėjimu, šaltomis galūnėmis, infarktu, šoku, traukuliais, apalpimu ar net mirtimi. Šie požymiai pasireiškia itin retais atvejais, tačiau turėkite tai omenyje ir būkite pasiruošę imtis veiksmų, jei katinas po skiepo pasijus prastai.
Alerginę reakciją į tam tikrą vakciną sukelia pernelyg aktyvus imuninės sistemos atsakas. Kaip jau žinote, vakcinoje esantys antigenai stimuliuoja katės imuninę sistemą tam, kad būtų sukuti atitinkami antikūnai prieš tam tikrą virusą, bakteriją ar ligą. Kaip bebūtų, kai kurių kačių imuninė sistema yra itin jautri ir pernelyg stipriai sureaguoja į įvestą antigeną.
Lengvas ir vidutinio sunkumo alergines reakcijas galima gydyti priešuždegiminiais vaistais. Šiuos simptomus patiriančių kačių sveikata turėtų normalizuotis per savaitę. Kaip bebūtų, būtina augintinį stebėti, kadangi vidutinio sunkumo alerginės reakcijos, laikui bėgant, gali ir pablogėti.
Tuo tarpu katės, kurioms pasireiškia sunki alerginė reakcija į vakciną, turi būti skubiai nugabenamos į veterinarijos kliniką. Tik veterinaras suteiks visą reikiamą ir būtiną pagalbą, kad jūsų katė galėtų vėl grįžti į normalią savijautą.
Kačių skiepų kalendorius: kada skiepyti kates ir kačiukus?
Jei jums kyla klausimas, kada reikia skiepyti kačiukus, tikimės, jog šis kačių skiepų kalendorius bent kiek pagelbės ir padės susidaryti bendrą vaizdą. Daugeliu atvejų kačiukai yra vakcinuojami 8 – 12 savaičių amžiaus, o maždaug po mėnesio procedūra yra pakartojama ir jie yra revakcinuojami.
O ar reikia skiepyti ir, jei taip, kada skiepyti kates, kurios yra jau paaugusios? Vėliau, kai katė suauga, specialistai rekomenduoja ją profilaktiškai vakcinuoti vieną kartą į metus. Žinoma, jūsų veterinaras gali turėti ir kitų, konkrečių rekomendacijų jūsų katei, atsižvelgdamas į jos gyvenimo būdą ir rizikos veiksnius. Tad, jei turite daugiau klausimų apie tai, kreipkitės į veterinarą, kuris tikrai pagelbės bei geriausiai patars, kaip ir ką reikėtų daryti.
Katinų skiepų pasas
Jūsų gyvūnas su jumis gali keliauti į kitą Europos Sąjungos šalį, jeigu atitinka tam tikrus reikalavimus. Tai yra: jis turi mikroschemą – čipą arba aiškiai įskaitomą tatuiruotę, padarytą dar prieš 2011 metų liepos 3 dieną; yra paskiepytas nuo pasiutligės; turi galiojantį Europos gyvūno augintinio pasą, jei keliaujama tarp Europos Sąjungos šalių, arba Europos Sąjungos sertifikatą, jei keliauja iš Europos Sąjungai nepriklausančios šalies; jis nėra užsikrėtęs kaspinuočiu echinokoku.
Katino pasas – tai yra dokumentas, parengtas pagal Europos Sąjungoje patvirtintą modelį ir yra būtinas keliaujant po Europos Sąjungos šalis kartu su augintiniu. Būtent jame yra pateikiami gyvūno duomenys, tokie kaip mikroschemos kodas, skiepų įrašai nuo pasiutligės, šeimininko ir veterinarijos gydytojo, kuris išdavė šį pasą, kontaktai. Šis dokumentas galioja visą gyvūno gyvenimą.
„8 drambliai“ veterinarijos klinikos paslaugos Vilniuje
Jei galvojate, kur galėtumėte paskiepyti savo katę – „8 drambliai“ veterinarijos klinikos suteiks visą reikiamą pagalbą! Čia dirba profesionalūs, savo darbą puikiai išmanantys veterinarai, kurie pasirūpins, jog vakcinacijos metu jūsų katė ar katinas jausis kaip įmanoma gerai. Užtikrinsime, jog procedūra bus atlikta greitai ir neskausmingai, tad jūsų augintinis net nespės susiprasti, kas įvyko. Taip pat patogu ir tai, jog turime 3 klinikas Vilniuje, tad nesunkiai rasite tą, į kurią bus patogiausia atvykti, bei teikiama skubią pagalbą 7 dienas per savaitę 24 valandas per parą. Tai gali būti ypač naudinga tais atvejais, jei katino skiepai augintiniui sukels alerginę reakciją – tikrai padėsime ir padarysime viską, kad gyvūnas kaip įmanoma greičiau vėl jaustųsi gerai.
Jūsų patogumui „8 drambliai“ svetainėje galite vizitui pas veterinarą užsiregistruoti tiesiog internetu. Tokiu būdu galėsite greitai ir efektyviai surasti patogiausią atvykimo laiką bei pasirinkti kliniką, kuri būtų arčiausiai jūsų namų. O jei patys su augintiniu atvykti neturite galimybės, mūsų veterinarai gali būti išsikviečiami ir į namus ir šią procedūrą iš karto atlikti pas jus.
DUK
Kada reikia skiepyti kačiukus?
Jauniems kačiukams vakcinacija yra tiesiog būtina, kadangi kai jie yra dar labai maži, jie yra labiau linkę užsikrėsti sunkiomis ar net mirtinomis infekcijomis. Daugeliu atvejų kačiukai yra skiepijami 8 – 12 savaičių amžiaus, o maždaug po mėnesio procedūra yra pakartojama ir jie yra revakcinuojami. Kaip bebūtų, įsigiję ar priglaudę kačiuką, visuomet galite pasiteirauti veterinaro, kada tai atlikti būtų geriausia ir tinkamiausia. Tik jis gali geriausiai patarti, kadangi kiekvienas gyvūnas yra kitoks, individualus.
Kada skiepyti kates?
Vėliau, kai katė suauga, specialistai rekomenduoja ją profilaktiškai skiepyti vieną kartą į metus. Taip būsite garantuoti, jog net ir praėjus ne vieneriems metams po skiepų kurso, jūsų katė bus pilnai apsaugota nuo jai pavojingiausių ligų. Be abejo, jūsų veterinaras gali turėti ir kitų, konkrečių rekomendacijų jūsų katei, atsižvelgdamas į jos gyvenimo būdą ir aplink ją esančius rizikos veiksnius. Tad, jei turite klausimų, susijusių su vakcinacija, kreipkitės į veterinarą, kuris tikrai patars, kaip, ką ir kada reikėtų daryti.
Kiek kainuoja kačių skiepai?
Jei kyla klausimas, kiek kainuoja kačių skiepai, galime nuraminti - katino skiepai tikrai nėra toks brangus malonumas. Žinoma, pati vakcinacijos procedūros kaina priklauso nuo pasirinktos veterinarijos klinikos ir pačios vakcinos, nuo kurios ligos yra skiepijama.