Katei įkando erkė: ką būtina žinoti?

Apsauga nuo ektoparazitų reikalinga ir namuose gyvenančioms katėms, ir turinčioms galimybę išeiti į lauką. Nors įprasta manyti, kad apsauga nuo erkių reikalinga išimtinai tik šunims, tačiau tai nėra tiesa: katėms šie parazitai taip pat gali būti mirtinai pavojingi. Būtent todėl svarbu pasirinkti tinkamas apsaugos priemonės nuo erkių, kurios gali padėti išvengti galimų augintinio susirgimų. Vertėtų atminti, kad nė viena priemonė negali užtikrinti šimtaprocentinės apsaugos, tačiau naudojant kokybiškas priemones erkių platinamų ligų tikimybė tampa gerokai mažesnė.

Geriausia apsauginė priemonė katėms nuo erkių — prevencija

Erkės įkandimas katei gali sukelti įvairias šių parazitų platinamas ligas. Jei uždelsiama kreiptis į veterinarijos kliniką, liga gali komplikuotis, todėl bus smarkiai pakenkta katės vidaus organams. Taip pat erkės katėms gali sukelti stiprią alerginę reakciją, todėl svarbu pasirūpinti tinkamomis prevencijos priemonėmis. Kartais klaidingai manoma, kad šunims skirti preparatai gali būti naudojami ir katėms, tačiau iš tiesų tai gali pridaryti tikrai nemažai žalos (pavyzdžiui, šunims skirti lašai gali sukelti stiprų katės apsinuodijimą). Katėms skirtų priemonių pasirinkimas yra tikrai nemažas, todėl pasirūpinkite, kad apsauga nuo erkių katėms būtų kiek įmanoma didesnė.

Skiepai katėms nuo erkių

Skiepai katėms nuo erkių gali būti skiriami tada, jei katė yra užsikrėtusi ektoparazitais, tačiau vakcinacija nėra naudojama kaip prevencinė priemonė nuo išorės parazitų.

Tabletės katėms nuo erkių

Tabletės nuo erkių katėms dažniausiai veiksmingos apie 1 mėnesį. Tabletės nuo erkių katėms gali būti naudojamos gydymui nuo ektoparazitų arba profilaktikai.  

Dirželiai, antkakliai katėms nuo erkių

Jei katė turi galimybę išeiti į lauką, antkaklis nuo erkių ir blusų nėra pats tinkamiausias pasirinkimas, nes katė gali kur nors užsikabinti. Namuose laikomoms katėms tokia priemonė gali būti viena geriausių, tačiau svarbu įvertinti konkretaus gyvūno įpročius (pavyzdžiui, jei katė yra pratusi visur landžioti, antkaklis gali užsikabinti ir namuose). Renkantis tokią priemonę nuo erkių svarbu išsiaiškinti, koks yra jos veikimas: antkaklis katei nuo erkių gali būti skirtas tik atbaidyti parazitus, arba gali ne tik atbaidyti erkes, bet ir apsaugoti nuo jų platinamų ligų.

Lašai katėms nuo erkių

Lašai nuo erkių – tai viena efektyviausių ir saugiausių priemonių, padedančių apsaugoti kates nuo erkių ir kitų parazitų. Lašai nuo erkių katėms gali būti dviejų tipų: vieni jų yra skirti atbaidyti kraujasiurbius parazitus, o kiti apsaugo nuo erkių platinamų ligų (jei erkė įsisiurbtų, gavusi nuodingų medžiagų netrukus žūtų). Įprastai lašiukai nuo erkių katėms veikia mėnesį, todėl svarbu nepamiršti juos sulašinti pakartotinai.

Purškalas katėms nuo erkių

Purškalai nuo erkių gali būti skirti ir šunims, ir katėms, todėl prieš pirkdami tokią priemonę turėtumėte pasidomėti, ar purškalas nėra pavojingas katėms. Purškalą galima naudoti prieš pat išeinant į lauką, tačiau nepamirškite, kad jo veiksmingumo trukmė yra ganėtinai trumpa – vos po 2 ar 4 valandų jį reikės naudoti pakartotinai. Purškalai katėms nuo erkių yra skirti tik atbaidyti kraujasiurbius parazitus, tačiau erkei įsisiurbus jie neapsaugos katės nuo pavojingų ligų.

Pakabukai katėms nuo erkių

Ultragarsiniai pakabukai nuo erkių neturi jokio šalutinio poveikio, tačiau jų veiksmingumas nėra pakankamai didelis. Gamintojų teigimu, ultragarsiniai pakabukai sutrikdo įprastą erkių ar blusų elgseną, todėl ant gyvūno kailio patekę parazitai nesielgia kitaip nei įprastai. Pakabukai nuo erkių katėms gali būti naudojama kaip papildoma priemonė nuo erkių, tačiau jų apsauga nėra tokia efektyvi kaip antkaklių ar lašiukų. Jei susigundysite išbandyti pakabuką nuo erkių, vien tik jo apsauga nereikėtų pasitikėti: tokią priemonę geriausia derinti kartu su naudojamais apsauginiais lašiukais.

Katei įkando erkė: simptomai, požymiai

Katės erkių platinamomis ligomis užsikrečia rečiau nei šunys, tačiau joms šių parazitų platinamos ligos taip pat gali būti labai pavojingos. Jei įkandus erkei katė užsikrečia babezioze, galima pastebėti, kad katė tapo vangesnė, atsisako ėsti. Ilgainiui galima pastebėti ženklius svorio pokyčius, gali sutrikti kvėpavimas, pasireikšti gelta. Jei katė užsikrėtė borelioze (Laimo liga), augintinė gali imti šlubuoti. Nors toks simptomas kačių šeimininkus gali smarkiai išgąsdinti, tačiau laiku pradėjus gydymą katės sveikata ima sparčiai gerėti.

Veterinaro patarimai
DUK

Ar erkės pavojingos katėms?

Taip, katėms erkių įkandimai gali būti labai pavojingi, tačiau katėms erkių platinamų ligų simptomai dažniausiai yra švelnesni nei šunims. Kai kurios erkių platinamos ligos (pavyzdžiui, anaplazmozė), yra ganėtinai retos, tačiau mūsų šalyje jau yra užfiksuotų atvejų, kuomet šia liga buvo užsikrėtusios katės. Jei siekiate išvengti galimų erkių platinimų ligų, verčiau nerizikuokite, ir pasirinkite patikimas priemones nuo šių ektoparazitų.

Ką daryti jei katei įsisiurbė erkė?

Aptikę erkę pasistenkite ją kuo greičiau pašalinti. Erkių traukimui galite naudoti specialų pincetą, arba erkę traukite rankomis. Kuo anksčiau pašalinsite erkę, tuo mažesnė bus tikimybė užsikrėsti erkių platinamomis ligomis, todėl tikrai nėra jokio reikalo delsti. Nuodingas medžiagas erkės perduoda baigusios maitintis, t.y., praėjus 24-48 valandoms po įsisiurbimo, todėl laiku ištraukę erkę galėsite gerokai sumažinti erkių platinamų ligų riziką.

Kaip katei ištraukti erkę?

Jei katei įkando erkė, pasistenkite erkę suimti kiek įmanoma arčiau galvos, šiek tiek pasukite, ir nedarydami staigių judesių ištraukite. Jei nesate užtikrinti, kad erkę ištrauksite tinkamai, kreipkitės į veterinarijos gydytoją, kuris pamokys, kaip tinkamai ištraukti šiuos parazitus. Kartais erkės įkandimo vietoje lieka paraudimas ar patinimas, tačiau jis per kelias dienas turėtų išnykti. Stebėkite katės savijautą, o tuomet, jei pakistų katės elgsena ar suprastėtų bendra savijauta, nedelskite ir kreipkitės į veterinarijos gydytoją.

Ką daryti jei katei liko erkės galva?

Jei traukiant erkę nepavyksta pašalinti jos galvos, tikrai nereikia išsigąsti. Per kelias dienas erkės galva turi pasišalinti savaime: ji sudžiūva ir iškrenta kartu su susidariusiu šašeliu.

Dirbame visą parą!

Antakalnyje: +370 612 88788

antakalnis@8drambliai.lt

Dirbame kasdien

Pilaitėje: +370 612 88288

pilaite@8drambliai.lt

Dirbame kasdien

Naujamiestyje: +370 612 88788

naujamiestis@8drambliai.lt

Dirbame visą parą!

Antakalnyje: +370 612 88788

Dirbame kasdien

Pilaitėje: +370 612 88288

Dirbame kasdien

Naujamiestyje: +370 612 88788

Registracija internetu

Svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politika.

Skambinti Registruotis