Iškvietimas į namus Registracija internetu
lt

Šuniui įkando erkė: ką būtina žinoti?

Erkių platinamos ligos yra pavojingos ne tik žmonėms, bet ir mūsų keturkojams augintiniams, todėl būtina pasirūpinti tinkamomis apsauginėmis priemonėmis, kurios padėtų apsisaugoti nuo šių kraujasiurbių voragyvių žalos. Erkės prabunda tada, kai dirvožemio temperatūra įšyla iki +5 °C: jei žiema yra gana šilta, priemonių nuo erkių gali prireikti ištisus metus.  

Geriausia apsauginė priemonė šunims nuo erkių — prevencija

Priemonių nuo erkių pasirinkimas yra gana gausus: gali būti pasirenkami lašiukai, antkakliai nuo erkių, purškalai, tabletės, ir t.t. Kiekviena šių galimybių turi savų privalumų, todėl svarbu atsirinkti tokias priemones, kurios geriausiai tiktų konkrečiam šuniui.

Tabletės šunims nuo erkių

Tabletės – tai receptinis preparatas, padedantis apsaugoti augintinį nuo erkių platinamų ligų. Tabletės nuo erkių, priklausomai nuo pasirinkto gamintojo, gali būti veiksmingos nuo 1 iki 3 mėnesių. Vienos tabletės padeda apsisaugoti tik nuo erkių ir blusų žalos, o kitų veikimo spektras yra platesnis – kai kurios tabletės taip pat gali padėti apsisaugoti ir nuo vidaus parazitų žalos. Tablečių veikliosios medžiagos cirkuliuoja augintinio kraujotakoje, todėl įsisiurbusi erkė neturi jokių galimybių išgyventi – vos tik erkė paragauja kraujo, ji iš karto žūva. Receptines tabletes galima įsigyti tik veterinarijos klinikose, o dėl jų naudojimo visada patartina pasikonsultuoti su veterinarijos specialistu.

Dirželiai, antkakliai šunims nuo erkių

Antkakliai nuo erkių džiugina gana ilga veikimo trukme: jų apsauga gali būti aktyvi net kelis mėnesius, tačiau renkantis tinkamą antkaklį svarbu įsitikinti, koks yra jo veikimo principas (vieni antkakliai tik atbaido erkes, kiti – jas nužudo, dar kiti – ir atbaido erkes, ir jas nužudo), todėl svarbu būti atidiems ir pasirinkti tinkamas papildomas priemones. Taip pat svarbu žinoti, kad dirželiai nuo erkių turi glaudžiai priglusti prie augintinio odos, todėl tokia apsaugos priemonė yra efektyvesnė trumpakailiams šunims. Jei šuns kailis yra ilgas  (ar labai tankus), prieš dedant apsauginį antkaklį vertėtų nuskusti kailį ties kaklu: tai užtikrins, kad antkaklis glaudžiau kontaktuos su oda.

Lašai šunims nuo erkių

Lašai nuo erkių šunims gali būti dviejų tipų – atbaidantys arba apsaugantys. Renkantis tinkamiausius lašiukus vertėtų pasidomėti jų sudėtimi: jei šis preparato sudėtyje yra vien tik augalinės medžiagos, tokius lašiukus vertėtų naudoti tik kaip papildomą priemonę, nes erkei įsisiurbus nebus užtikrinama jokia apsauga. Kas kita, jei pasirenkami apsaugantys lašiukai, kurie nužudo įsisiurbusią erkę, todėl renkantis tinkamiausią priemonę vertėtų pasikonsultuoti su veterinaru. Įprastai lašai nuo erkių yra veiksmingi maždaug mėnesį, todėl svarbu nepamiršti laiku pasirūpinti tinkama apsauga. Jei namuose laikote ne tik šunį, bet ir katę, renkantis lašus nuo erkių vertėtų įsitikinti, kad jie nėra pavojingi katėms (priešingu atveju vertėtų pasirūpinti, kad augintiniai tarpusavyje nekontaktuotų).

Purškalas šunims nuo erkių

Purškalas šunims nuo erkių – tai  priemonė, kuri dažniausiai naudojama kaip papildoma apsauga. Pavyzdžiui, jei pasirenkamos tabletės nuo erkių, svarbu žinoti, kad jos nepadeda atbaidyti kraujasiurbių parazitų, todėl purškalas gali būti puiki papildoma priemonė. Purškalų veikimo trukmė dažniausiai yra gana trumpa (maždaug 2-4 valandos), todėl prieš einant į lauką svarbu nepamiršti išpurkšti augintinio kailio. Purškalai veikia kaip atbaidanti priemonė, todėl ji gali būti naudojama kaip papildoma apsauga.

Pakabukai šunims nuo erkių

Ultragarsiniai pakabukai nuo erkių – tai gana populiari priemonė, tačiau jos jokiu būdu negalima rinktis kaip vienintelės apsaugos priemonės. Deja, šių pakabukų efektyvumas nėra pakankamai didelis, o erkei įsisiurbus šuo nebus apsaugotas nuo kraujasiurbių parazitų platinamų ligų.

Šuniui įkando erkė: simptomai, požymiai

Jei šuniui įsisiurbė erkė, tikrai nereikia panikuoti. Pirmiausia turėtumėte ištraukti erkę ir stebėti, ar nepasireiškė erkių platinamoms ligoms būdingi simptomai. Po erkės įsisiurbimo praėjus 14-21 d. gali pasireikšti šie babeziozės požymiai:

  • Augintinio vangumas;
  • Apetito praradimas;
  • Karščiavimas;
  • Patamsėjusi šlapimo spalva;
  • Viduriavimas, vėmimas;
  • Pašviesėjusi gleivinės spalva;
  • Galinės kūno dalies silpnumas.

Jei pastebėtumėte bent vieną šių simptomų, nedelskite ir kreipkitės į veterinarijos gydytoją – negydoma babeziozė yra mirtinai pavojinga! Kartais šeimininkai nė neįtaria, kad šuniui buvo įsisiurbusi erkė, tačiau pastebėjus šiuos simptomus svarbu išsiaiškinti, ar augintinio kraujyje nėra Babesia pirmuonių.

Veterinaro patarimai
DUK

Ar labai pavojingas erkės įkandimas šuniui?

Jei augintinis yra apsaugotas pakankamai efektyviomis priemonėmis nuo erkių, šių kraujasiurbių įkandimas jam nebus pavojingas, tačiau kas kita, jei nepasirūpinsite pakankamai veiksminga apsauga. Žinoma, ne visos erkės yra užkrėstos Babesia Canis pirmuonimis, tačiau šeimininkai visada turi būti atidūs ir stebėti, ar nepasireiškia babeziozei būdingi simptomai.

Ką daryti jei šuniui įsisiurbė erkė?

Jei šuniui įsisiurbė erkė, būtina kuo greičiau ją pašalinti. Jei erkė yra užkrėsta, užkratą ji perduoda per 24-48 valandas nuo įsisiurbimo, todėl laiku ją pašalinę galėsite sumažinti babeziozės riziką. Po kiekvieno pasivaikščiojimo būtina kruopščiai apžiūrėti augintinio kailį ir pasirūpinti, kad erkė šuniui dar nespėtų įsisiurbti.

Kaip ištraukti erkę šuniui?

Erkės gali būti pašalinamos rankomis arba naudojant specialų erkių traukimo pincetą. Traukdami erkę nedarykite staigių judesių ir jokiu būdu netepkite jos aliejumi: dusdama erkė gali išskirti dar daugiau kenksmingų medžiagų. Suimkite voragyvį kuo arčiau augintinio odos, šiek tiek pasukite ir lėtai ištraukite. Pažeistą šuns kūno vietą dezinfekuokite, o erkę sunaikinkite.

Ką daryti jei šuniui liko erkės galva?

Kartais traukiant erkę šuns odoje lieka jos galva. Nors šunų augintojams tai kelia didžiulį nerimą, tačiau dažniausiai erkės galva pasišalina natūraliai, todėl papildomų priemonių nė neprireikia.

Dirbame visą parą!

Pavilnyje: +370 612 88788

pavilnys@8drambliai.lt

Dirbame kasdien

Antakalnyje: +370 612 88788

antakalnis@8drambliai.lt

Dirbame kasdien

Pilaitėje: +370 612 88788

pilaite@8drambliai.lt

Dirbame kasdien

Naujamiestyje: +370 612 88788

naujamiestis@8drambliai.lt

Dirbame visą parą!

Pavilnyje: +370 612 88788

Dirbame kasdien

Antakalnyje: +370 612 88788

Dirbame kasdien

Pilaitėje: +370 612 88788

Dirbame kasdien

Naujamiestyje: +370 612 88788

Registracija internetu

Svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politika.

Skambinti Registruotis